Erna Masarovičová

ERNA MASAROVIČOVÁ/ 1926-2008 /

Rzeźbiarka, medalistka i jubilerka sztuki Erna Masarovičová urodziła się 12 lutego 1926 r. w Betliar. W latach 1943–1944 studiowała na Wydziale Włókiennictwa Akademii Sztuk Stosowanych w Budapeszcie. W latach 1946–1951 uczyła się ceramiki w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Bratysławie pod kierunkiem profesora Rudolfa Horáka i profesora Theodora Lugsa. W latach 1951–1956 studiowała u profesora Rudolfa Pribiša i Fraňo Štefunko na Wydziale Rzeźby Monumentalnej Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Erna Masarovičová jest ważną postacią słowackiej rzeźbie.
Artystka pracowała w metalu, często łącząc go z innymi materiałami. Jako pierwsza rzeźbiarka zastosowała technikę spawania i cięcia blach stalowych, tworząc abstrakcyjne kompozycje wypukłe i wklęsłe ukazujące wpływ kubizmu. Ta technika znalazła odzwierciedlenie w jej monumentalnej i niewielkiej rzeźbie, a także w biżuterii artystycznej. Erna Masarovičová była jedną z wiodących rzeźbiarskich kobiet na Słowacji w połowie lat 60. XX wieku i stała się założycielką nowoczesnej biżuterii artystycznej na Słowacji. Od lat 70. XX wieku szczególnie interesowała się tabliczkami i medalami oraz regularnie wystawiała na wystawach FIDEM na całym świecie (Helsinki, Lizbona, Florencja, Londyn, Budapeszt, Neuchâtel, Haga, Weimar, Paryż).
Jej prace znajdują się w słowackich kolekcjach muzeów i galerii, a także w kolekcjach prestiżowych zagranicznych instytucji, takich jak British Museum w Londynie, kolekcje w Paryżu, Budapeszcie, Museum of Applied Arts w Pradze oraz kolekcje prywatne w Stanach Zjednoczonych i Japonia. Otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Biennale Współczesnego Medalu w Seixal (Portugalia) w 2000 roku za nowatorskie podejście i wysoką wartość artystyczną swoich medali i plakiet. W 2006 roku otrzymała nagrodę Słowackiego Związku Sztuk Wizualnych na I Biennale Sztuk Wizualnych w Bratysławie za jej wkład w słowacką rzeźbę i medal. Była aktywnym uczestnikiem sympozjów rzeźby i biżuterii (sympozjum w metalu VSŽ Košice, 1971; sympozjum w małej rzeźbie, Iserlohn, Niemcy, 1985; sympozjum w biżuterii, Kremnica, 1990, 1994). Miała wystawy indywidualne i pokazywała swoje prace na wystawach zbiorowych rzeźby i biżuterii artystycznej na Słowacji i za granicą. Zmarła 25 czerwca 2008 r. W Bratysławie.
Wystawy indywidualne:
Rzeźba 1962, Galéria Cypriána Majerníka, Bratysława / 1965 Mała rzeźba – netsuké, Malá Scéna SND, Bratysława / 1965 Rzeźba, Galéria Cypriána Majerníka, Bratysława / 1965 Rzeźba, Czechosłowackie Centrum Kultury, Sofia, Bułgaria / 1969 Zoomorphic Sculpture, Czytelnia Ogrodowa Červený rak, Bratysława / 1983 Metalowa rzeźba, Galéria, MA Bazovského, Trenčín / 1986 Rzeźba 1956 – 1986, sala wystawowa ZSVU, Dostojevského rad, Bratysława / 1986 Praca, Słowackie Centrum Kultury, Praga / 1986 Praca, Czechosłowackie Centrum Kultura, Sofia, Bułgaria / 1996 Rzeźba, sztuka plastyczna, biżuteria, szklarnia, hala wystawowa Slovenská sporiteľňa, Bratysława / 2006 Małe interplays, biżuteria, medale, rzeźby, Galéria SPP, Bratysława / 2011 Hołd dla EM, Galéria NBS-MMM Kremnica / 2016 Galéria, MA Bazovského, Trenčín / z Kataríną Kissoczy


Prace autora Erna Masarovičová


Publikacje na temat artysty: » ANDZELMIADA 
← ⋅ ⋅ ⋅ →

Erna Masarovičová w Waldemar Andzelm Collection

.